Archiwum sierpień 2015

sie 21 2015 Adaptacja maluszków - jak pomóc dzieciom...
Komentarze: 0

Pierwszy miesiać pracy z dziećmi w przedszkolu, mianowicie wrzesień niesie ze sobą wiele rzeczy pozytywnych, różnych pięknych emocji, ale także łez i płaczu za mamą. Jak pomóc dziecku i sobie jako wychowawcy przetrwać ten trudny okres? Oto kilka rad:

1. Nic na siłę! Zaproś rodzica, niech wejdzie przez pierwsze 2, 3 dni, obejrzy salę, nie wyrywaj dziecka na siłę , postaraj się zrozumieć sytuację rodzica i to, że jest mu bardzo ciężko zostawić dziecko 1 raz obcej osobie

2. Pozwól dzieciom na poznanie sali, wychowawcy, nowego rytmu dnia

3. Daj dziecku czas na zabawę, nie stosuj od raz ustalonych reguł, wprowadzaj je stopniowo

4.Naucz się rozumieć i słuchać dziecko, nie mów ciągle tylko ty i nie powtarzaj w kółko "mamusia wróci, mamusia wróci" Wystarczy użyć tego kilka razy w ciągu dnia. Unikaj także podchodzenia z dziecmi do okna, na korytarz, by chociaż na momencik oderwać je od sytuacji stresujących kojarzących się z odprowadzającymi z rana.

Poproś rodziców, by jeśli nie są w stanie, niech maleństwo przyprowadzi babcia, dziadek, osoba, której przychodzi to łatwiej.

5.Pamiętaj, aby dbać o wszystkie dzieci bawiąc się z nimi w kole, nie opiekuj się tylko jednym z nich najbardziej, miej na uwadze wszystkich

6.Pozwól przynieść dzieciom misia, lalkę do przedszkola

7. zachęcaj rodziców do zabawę z dzieckiem "w przedszkole" w domu

8. Wyjasniaj rodzicom, że tylko ich silna wola i postępowanie konkretne i konsekwentne staje się drogą do sukcesu zakończenia adaptacji

9. wprowadzaj ciekawe, wesołe zabawy, które odwrócą uwagę płaczących dzieci chociaż na chwilę

10. Powiedz maluszkom, ze ich mama na pewno wróci, wyjaśnij, że mama ma swoją pracę, tata też, siostra idzie do szkoły a ty chodzisz do przedszkola,

11.Tylko czas jest w stanie zdziałać cuda, za 2, 3 tygodnie dzieci przyzwyczają się, przestaną płakać, a ty jako wychowawca będziesz mogła swobodnie wdrażać swoje plany edukacyjne w życie.

12. Wyjasnij rodzicom, że dziecku włos z głowy nie spadnie, że zależy Ci na ich dobru, że zaopiekujesz się nimi i będziesz o nie dbać.

13. Często przytulaj maluszki, staraj się otoczyć je opieką, zabawić, pozwolić się wypłakać, z biegiem czasu poczują się przy Tobie bezpiecznie i będą kochać swoją panią  z całych sił.

14. Zachęcaj rodziców do nagradzania dzieci za każdy dzień pobytu w przedszkolu, aby w tym czasie wrześniowym poświęcali pociechom jeszcze więcej czasu na wspólne spacery, zabawy.

POWODZENIA!